תזונה

התזונה היא אחד המרכיבים החשובים ברפואה הסינית,מאחר ובעיות רבות נגרמות מחוסר/עודף מזון או תזונה שאינה נכונה לאדם.יש האוכלים כדי לחיות ויש החיים כדי לאכול.

ישנו קשר הדוק בין מזון לנפש כמו במקרים של אנורקסיה/בולמיה,וכן במקרים בהם אין מספיק מזון ואז ניתן לראות שינויים נפשיים הבאים לידי ביטוי בכעס,עצבנות,ובמקרים קשים באדישות וחוסר רצון לחיות.בפסיכולוגיה אדם הצריך כל הזמן מזון הדבר מראה על חסך בתחום הריגשי.

רובנו אוכלים מבלי לחשוב על מה שאנו אוכלים,ועל השפעתו על הגוף.רבים מהמזונות עוברים שימור,עיבוד,הוספת סוכרים,תוספות מלאכותיות וכימיקלים,דבר המעביד קשה את הכבד שלנו שאחראי לסילוק  רעלים מהגוף .

את כל הויטמינים והמינרלים שהגוף צריך הוא יכול להשיג מהמזון,וע"י תזונה נכונה אנו יכולים למנוע מחלות להרגיש חזקים,ולחיות בעולם ללא כאב.

ברפואה הסינית יש שורש משותף למזון ולרפואה,הרבה מהמזונות שאנו מכירים משמשים כתרופה כמו ג'ינג'ר,בצל,תמר,קינמון,ביצים,אורז ועוד.

בניגוד לרפואה המערבית שמגדירה מזונות כפחמימה,חלבון,שומן,ויטמינים,קלוריות,ברפואה הסינית מגדירים אותה לפי טמפרטורה (מזון קר,קריר,חמים,חם),תנועת המזון בגוף(פנימי בתוך הגוף,חיצוני על פני העור,תחתון מהמותניים ומטה,עליון מהמותניים ומעלה),מזון בעל תכונה מסויימת(מייבש,מלחלח)ולפי עונות השנה(באביב מזון מעורר וכלפי מעלה,בקיץ מקרר עם תנועה החוצה,סתיו מזין הנע מטה,חורףממריץ הנע פנימה).

אם נשלב תנועת מזון עם טמפרטורה נראה כי מזון חם/חמים בעל טעם חריף/מתוק נוטה לנוע כלפי מעלה או כלפי חוץ -למשל קינמון שבגלל תכונותיו טוב להתקררות שמגיעה מקור.

מזון קר/קריר בעל טעם חמוץ/מלוח נוטה לנוע מטה או פנימה.זית לדוגמא יכול להיות טוב לבעיות עיכול מסויימות.

התזונה היא נושא מאוד מורכב,הניתן לפי אבחון הרפואה הסינית. הנה כמה דוגמאות תזונה מעשיות:

תחושת מזון תקוע בקיבה: תה קינמון ועוזרד.

2כפות קינמון+רבע כוס עוזרד+3 כפיות לתת שעורה.לעשות תה עם 2.5 כוסות מים מהקינמון והעוזרד,לסנן ולהוסיף לתת שעורה.

הצטננות ללא הזעה: תה העשוי מקינמון +כפתורי ציפורן.לקחת מקל קינמון עם 2-3 כפתורי ציפורן,לשים בתוך קומקום תה קטן עם מים רותחים,לחכות כמה דקות ולשתות.

 

 

י

 

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »