רפואת נשים בראי הרפואה הסינית

כמו בתחומים אחרים תהליך התפתחות רפואת הנשים נפרש על גבי שנים רבות של בחינה ולימוד,ומאז 1500לפני הספירה נבנתה תורה שלמה ופתרונות זמינים ובריאים לטיפול בבעיות המיוחדות של הנשים.

בעיות כמו כאבים לפני ובזמן הווסת,עצבנות,חוסר מנוחה,תאבון מוגבר,תחושת נפיחות,מצאו פתרונם בדרך נעימה שאינה כוללת שימוש בתרופות וכימיקלים ונשים רבות למדו כיצד ניתן לעבור את ימי המחזור בפעילות רגילה ובהנאה.

כאשר אי סדירות המחזור החודשי מתחילה בשלב ההתבגרות,זו בעיה אשר לרוב ניתנת לפתירה ע"י הרפואה הסינית. הרפואה הסינית איננה מקבלת מצב זה כתקין או הכרחי אלא כמצב נתון אשר ניתן לטיפול,ולכן נוטה לטפל בהסדרת המחזור עוד בשנים הראשונות להופעתו .

פן נוסף ליעילות הטיפול הסיני בנושאים אלו הינו מניעת הנזק הנגרם לעיתים עקב השימוש בגלולות כפתרון הזמין והקל מאחר ובשנים האחרונות גיל קיום יחסי מין יורד ווגיל הרצון להביא ילדים עולה,יש תקופה ארוכה יותר של לקיחת גלולות, שהן בעצם הורמונים מרוכזים,ולהן תופעות לוואי השפעות וסיכונים על מערכת הרבייה בזמן כניסה להריון,ההריון עצמו, הלידה ומצב הילוד ואפילו הגברת הסיכוי למחלות ממאירות אצל נשים בסיכון- סיכונים מיותרים לכל הדעות.

גם פתרונות של בעיות הקשורות לכניסה להריון הינן חלק חשוב ועיקרי ברפואה הסינית.

תהליך הריפוי הסיני מחייב קשר ישיר בין הגדרת המחלה לפי הרפואה הסינית(ממה נובעת הבעיה)לבין יצירת הטיפול המתאים.אין הגדרת מחלה אחת לאותה בעיה, היכולה לנבוע ממקורות שונים. בעיות כמו למשל אישה שהמחזור אצלה מאחר או קושי להכנס להריון.

על פי הספרות הקלאסית מחזור האישה מתואר כ "גאות ושפל",ומשויך למחזור הירח כמו הגאות והשפל בים.

ברפואה הסינית כדי שיתחיל המחזור אצל אישה,צריך שתהיה מספיק אנרגיה ממערכת העיכול ומספיק אנרגיה מהכליות.אם אחד מהם מאוד חלש יכול להיות עיכוב או חוסר קבלת מחזור.

מגיל 6 מערכת העיכול אצל ילדים מתחילה להתחזק ,ולבנות את האנרגיה הנוצרת מהמזון בצורה טובה יותר. תהליך הבניה נמשך כ 7 שנים ובסופן נמצאת מספיק אנרגיה שמגיעה ממע' העיכול לכליות ומשם עם אנרגית הכליות לרחם ולהתחלת המחזור, לכן  תזונה נכונה המותאמת לפי צרכי האדם היא חשובה.יש אנשים שלא צריכים לאכול דברי חלב או בשר,ויש כאלה שאמורים להימנע מדברים אחרים.

שמירה על אורח חיים תקין כמו לישון מספיק,לא לעשן,או לשתות יותר מדי אלכוהול,ולא לקיים יחסי מין בצורה מוגזמת חשובים ביותר.

האברים החשובים המשפיעים על כל המערכת הנשית הינם :

הרחם (כמובן)  שתרגום שמו הסיני "מקום עוטף". בחשיבותו  ומעט בתפקודו לפי הרפואה הסינית הוא דומה לפרוסטטה אצל הגבר.קיים קשר ישיר ע"י מרידיאנים (ערוצים בהם זורמת האנרגיה) בין הרחם,הכליות,והלב.

הכליות : הבסיס למחזור תקין ואם האנרגיה שלהן חלשה הדבר יכול לגרום לבעיות מחזור ולבעיות פריון.בכליות יש את "תמצית" האנרגיה איתה אנו נולדים, שבמהלך השנים יורדת. אנרגיה בה פוטנציאל החיים הפיזיים והנפשיים, וכן את הכוח של הזרע והביצית.

הטחול והקיבה: עפ"י רפואה הסינית תהליך ייצור הדם מתחיל במע' העיכול ע"י הפיכת המזון לאנרגיה זמינה,כשבתהליכים נוספים הופכת אנרגיה זו לדם,ולכן אם המערכת חלשה ואינה מסוגלת לספק את האנרגיה הדרושה,הדבר יביא למצב בו אין מספיק דם ואם אין מספיק דם בגוף האישה, ייפגע המחזור,הקשור קשר הדוק למצב הדם בגופה.

הלב: בו נוצר הדם סופית, ובנוסף יש מרידיאן המחבר בין הלב לרחם. הלב מעביר לרחם דם ואנרגיה.

נאמר כי הווסת תזרום בצורה תקינה רק אם דם וצ'י ( הצ'י הוא אנרגיה הזורמת בכל הגוף, וזו האנרגיה אותה אנו מפעילים בדיקור)יזרמו בצורה חופשית.

הצ'י זורם  במרידיאנים ועם הדם בכלי הדם ונותן את התנועה בגוף.

הכבד: אחראי על התנועה התקינה של אנרגיה ודם בגוף,ועל תנועה תקינה במהלך המחזור.נשים רבות סובלות ממה שקרוי "תסמונת קדם ויסתית" עם נפיחות בשד לפני ווסת,עצבנות,חוסר מנוחה,דברים הקשורים לכך שכבד לא עושה עבודתו כראוי.

לסיכום: הרפואה הסינית מאבחנת בצורה שונה מהרפואה המערבית,ויכולה להביא לתוצאות מאוד טובות ללא שימוש בהורמונים,אלא ע"י דיקור וצמחי מרפא.

 

 

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »

דרכי אבחון ברפואה סינית

לפי הרפואה הסינית ישנם 5 דרכי אבחון: 1. הסתכלות:כאשר אנו מדברים על הסתכלות,המחשבה היא על שימוש בעיניים.אנו מדברים על הגדרה הכוללת לא רק ראיה חיצונית

למאמר המלא »