פיברומיאלגיה ברפואה המערבית והסינית

המשמעות המילולית של פיברומיאלגיה היא כאב ברקמת החיבור ובשרירים, ופירושה בעברית דאבת השרירים. מדובר בכאב כרוני מפושט עם רגישות חזקה על פני מקומות רבים בגוף ומגיעה עם עייפות,ומאובחנת ע"י מגע בנקודות מסוימות במקומות שונים בגוף.

אנשים אלו מתקשים לתפקד,ולכן יש פגיעה קשה בתפקוד היומי בכל הרמות.

ישנה מחשבה שלתסמונת יש רקע גנטי מאחר ורואים סיכון רב יותר ללקות בתסמונת זו אם יש בן משפחה שלקה בה. נמצא גם קשר בין זיהומים ויראליים קשים לבין תסמונת זו,וגם אירועים כמו חבלות פיזיות,טראומות ולחץ נפשי עלולים להביא להתפרצות.

הסימפטומים המלווים את הפיברומיאלגיה הם:

התסמין הקליני המרכזי -כאב כרוני שנמשך יותר משלושה חודשים ומפושט. ישנו כאב בכל מערכת השרירים, המפרקים והשלד, ובמיוחד בצוואר ובגב, ברגליים ובידיים ואין הקלה בכאב במנוחה.

ישנן 18 נקודות בגוף אותן הגדירה הרפואה המערבית כאינדיקציה לתסמונת זו. אם לפחות 11 יהיו רגישות אז האדם יאובחן כחולה.

הפרעות שינה הכוללות קשיי הירדמות ויקיצות מרובות,הן גם בין הסמפטומים,וכן כאבי ראש וסחרחורות.

לעיתים יש תלונות הקשורות למערכת העיכול כמו כאבי בטן ותופעות של תסמונת המעי הרגיז ,וכן צורך להטיל שתן לעיתים קרובות.

תופעות נוספות קשורות לחלק המנטאלי וכוללות חרדה,דיכאון,קשיי ריכוז ופגיעה בזיכרון.

ברפואה הסינית:

כאב מוגדר כפגיעה בתנועה זורמת של אנרגיה ודם בגוף.הפגיעה יכולה לבוא ממקור חיצוני כמו טראומה פיזית או ממקור פנימי-ריגשי.במקרים של טראומות מכל סוג האיזון בגוף מופר וכך גם התנועה הזורמת.לכל סוג של פגיעה יש את הסימפטומים שלה,ולפיהן ניתן לאבחן את מקור הבעיה.

לכל אדם ישנם סימפטומים שונים,ולכן לכל אחד יהיה טיפול שונה,ופגיעה מערכתית שונה.לדוגמא אדם שסובל יותר מבעיות הקשורות למערכת העיכול יטופל גם באספקט זה,ולמי שיש יותר בעיות הקשורות ברמה המנטלית תהיה התייחסות לכך.

חשוב לדעת שלכל אספקט פיזי ברפואה הסינית יש גם אספקט נפשי ושכל פגיעה במערכת אחת לא נשארת רק שם ומשפיעה גם על מערכות אחרות.

לדוגמא אדם עם בעיה במערכת העיכול ברמה הפיזית יכול להגיע יחד עם קשיי הרדמות,חוסר יכולת לקום בבוקר וסמפטומים נוספים שגם הם קשורים ברפואה הסינית למערכת העיכול.

אצלי הטיפול יתבצע בעזרת הדיקור הסיני,השיאצו,שינוי תזונתי,וצמחים במקרים מסויימים ויתייחס לצדדים השונים של הבעיה.אם הבעיה התחילה כגורם חיצוני כמו "רוח קרה" שנכנסה לגוף על רקע של חולשה פנימית,אז נטפל בהוצאת רוח זו ונחזק את המקומות החלשים.במקביל נתייחס גם לפן הריגשי שמלווה תסמונת זו. הדיקור מוריד משמעותית את רמת הכאבים, משפר את איכות השינה ומווסת את המערכות בגוף והשיאצו שבמקרה זה מאוד עדין עוזר גם הוא בהרגעה ולכאב.

שילוב של פעילות גופנית מתונה חשוב מאוד,ומומלץ לעשות צ'י קונג.

 

 

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »

דרכי אבחון ברפואה סינית

לפי הרפואה הסינית ישנם 5 דרכי אבחון: 1. הסתכלות:כאשר אנו מדברים על הסתכלות,המחשבה היא על שימוש בעיניים.אנו מדברים על הגדרה הכוללת לא רק ראיה חיצונית

למאמר המלא »