מה משמעות של כאב ברפואה הסינית

כאב ברפואה סינית משמעותו סטגנציה,תקיעות.כאשר אין תנועה טובה של אנרגיה ודם ישנה תקיעות היוצרת כאב פיזי ו/או נפשי.

כאב יכול להגיע בצורות שונות,בעוצמה שונה,באזורי גוף שונים ומשכי זמן ותדירות שונים.לכל כאב לפי הרפואה הסינית יש אבחנה אחרת,ואופן טיפול מיוחד.

כאב יכול להגיע על רקע של עודף או חוסר באנרגיה.ניתן להשוות זאת למצב של השקיה בצינור גינה,המזרים כמות מים מספקת,אבל אם נדרוך על מרכז הצינור מיד תיעצר זרימת המים או שהיא תפחת במידה מדאיגה. זהו מצב של "עודף"-כלומר יש מספיק מים אבל הם לא זורמים.

במצב של "חוסר" לעומת זאת הבעיה היא לא שאנו חוסמים את הצינור אלא שמלכתחילה זרימת המים חלשה,אין מים בברז והזרם חלש.התוצאה דומה ועדיין המים לא יגיעו.אם נחשוב על גוף האדם,המצב דומה לכך שיש מספיק אנרגיה בגוף שתזרום,אך משהו חוסם אותה,או שאין מספיק אנרגיה ועדיין הזרימה לא תהיה תקינה,אלא חלשה.

הרקע לכאב יכול להיות מגורם חיצוני כמו מזג אויר,למשל היתפסות שריר כתוצאה מחשיפה לקור,או של התקררות/שפעת הגורמת לכאבי שרירים ועצמות.גורמים נוספים יכולים להיות תאונות ופגיעות חיצוניות,או מזון מקולקל הגורם לכאבי בטן.

הכאב יכול לנבוע מגורמים פנימיים,משימוש רב מדי או שימוש לא נכון במכונת הגוף,ספורטאים מקצועניים למשל שוחקים את גופם מהר וחזק יותר עקב פעילות גופנית מאומצת מאוד,אנשים העובדים במשרד יושבים שעות ארוכות מול מחשב בתנוחה לא נכונה הגורמת לכאבי צוואר,שכמות, גב,דלקות בגידי הידיים וכד'.עבודות הדורשות עמידה ממושכת או סחיבת משאות עלולה לפגוע בעמוד השדרה,גפיים וצוואר

גורם פנימי נוסף הוא הגורם הרגשי.בעיה רגשית עלולה להתבטא בכאב נפשי,פיזי או שניהם.פעמים רבות אנו רואים אנשים שעברו טראומה כמו מוות של אדם קרוב,סובלים פתאום מבעיות נשימה,בעיות גב וכדומה,או אנשים שעברו טראומה מינית נסגרים לסביבה – פחות מתקשרים עם אנשים וכן סובלים מבעיות שינה,פחדים,וכאבים באזורים שונים בגוף.

לכל אדם רמת רגישות שונה,ודבר שיגרום לזעזוע לאחד,יכול לא להשפיע על האחר,אך לכולנו יש משהו שיכול לגרום לטראומה.

ישנם אנשים שאינם מתמודדים עם דברים,ואצל אלו הסיכוי לסבול בעתיד מבעיות פיזיות או רגשיות גבוה יותר מאחר ובעיות צריכות למצוא דרך להתבטא,כדי שלא "נתפוצץ".

אנשים רבים סובלים מכאבים כתוצאה  מיציבה לא נכונה הגורמת נזק למערכת השלד והשריר בגופם, כמו נשים המתעקשות ללכת על עקבים גבוהים כי לדעתן זה יותר יפה,או אנשים שעקב עבודתם או מבנה גופם,מתפתחת בעיית יציבה.

כאבי גב

כאבי גב הינם אחד מסוגי הכאב השכיחים ביותר בקרב האוכלוסייה,ויכולים להתחיל כבר בתקופת הילדות.במקרה של בעיות גב חשוב לבדוק אם האדם ללא קשר לגילו זקוק למדרסים,מאחר ובעיות רבות מתחילות בכפות הרגליים שהן שטוחות/קמורות מדי,עקומות וכד'.אם יש בעיה בכפות הרגליים,ככל שמגלים אותה מוקדם יותר, עולה הסיכוי לעזור.

הכאב יכול לנבוע מעקמת,תזוזת חוליות,פריצת דיסק,חוליות מחוברות,וכן מבעיה של שרירים או כאב כתוצאה מהתקררות.יש להבין מהיכן נובעת הבעיה ולטפל בהתאם.

אצל ילדים למשל חשוב להקפיד על התיק איתו הם הולכים לביה"ס,מאחר והוא מאוד כבד,וילדים רבים הולכים כפופים תחת המשא.יש לדאוג כי התיק יישב על הגב בצורה כזו שחלקו התחתון יהיה בגובה מותן הילד,וכי תהיה רצועה באזור,כמו חגורה שתשמור על חלוקת הכובד,את הרצועות העליונות יש להדק כדי לגרום לתיק "להידבק" לגב הילד  ויאפשרו לו ללכת זקוף.

ברפואה הסינית אנו מתייחסים למקום הבעיה למקורה למצבו הכללי של המטופל,ונותנים המלצות לפעילות מתאימה לאותה בעיה.

אצל אדם שבעייתו נובעת ממצב של "עודף",עיקר הטיפול יהיה הנעתי,פשוט נוריד את הרגל מהצינור וניתן לזרימה לחזור, ואצל אדם שאצלו המקור הוא "חוסר",אנו חייבים גם לחזק אותו כדי שהבעיה לא תחזור,כלומר נגביר את הזרימה בברז כדי שיגיע יותר דם ואנרגיה לאזור .

מבחינה טיפולית בכאבי גב נשתמש גם בכלים כמו כוסות רוח שזו טכניקה טיפולית המשמשת בעיקר למצבים של  מחלות הנגרמות עקב גודש מקומי.בטכניקה זו אנו שמים כוסות זכוכית על האזור הבעייתי לאחר חימום פנים הכוס להוצאת החמצן.במקום בו הונחה הכוס נוצר ואקום הגורם לעצירת הדם. הכוסות מושארות כ 15-20 דק' עד ליצירת גודש מקומי. השימוש בכוסות רוח משאיר לעיתים סימן סגול שנחשב נורמאלי ויעלם לאחר כשבוע. במצב של התכווצות שרירים צריך לודא שניתן לטפל בכוסות רוח.במצבי התקררות ככל שנקדים את הטיפול כך תגבר יעילותו.

במהלך חיי היומיום,יש מספר דגשים היכולים לסייע בהפגת כאב ובמניעתו:

הפסקה בת 5 דקות כל 50 דק' ושחרור  של האזור הכואב

התמדה בפעילות גופנית המתאימה לסוג הבעיה!

להשתדל שלא יהיה לחץ על האזור הכואב,לשנות מנח ישיבה,להשתמש בכריות אם צריך .

 

 

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »