היפותירואיד (תת פעילות של בלוטת התריס)

מהי בלוטת התריס?

בלוטה זו נקראת גם בלוטת המגן,והיא נמצאת משני צידי קנה הנשימה.בלוטה זו אחראית על חילוף החומרים בגוף,וכדי לבצע את פעולתה היא זקוקה ליוד.הבלוטה לוכדת את היוד ומשתמשת בו לייצור הורמוני התריס,הנקראים T-3 ו T-4.

ישנן 2 הפרעות עיקריות של הבלוטה:

1. היפו תירואידיזם:תת פעילות של הבלוטה ,המתבטא בחילוף חומרים מואט,עקב ייצור מועט של הורמוני הבלוטה.

2. היפר תירואידיזם:פעילות יתר של הבלוטה,המתבטא בחילוף חומרים מואץ בעקבות ייצור מוגבר של ההורמונים ע"י הבלוטה.

תת פעילות הבלוטה מתחילה לרוב במחלת השימוטו,מחלה בה הגוף תוקף את בלוטת התריס (מחלה אוטואימונית),גורם לדלקת,והגדלת הבלוטה,וע"י כך פוגע ביכולתה לייצר את ההורמונים.

סיבה נוספת היא טיפולים רפואיים כמו שימוש ביוד רדיואקטיבי,או ניתוחים.חוסר תזונתי של יוד יכול לגרום לכך,טיפול תרופתי בתרופות מסוימות,וכן תינוקות הנולדים ללא בלוטת התריס או עם בלוטה לא מפותחת מספיק.

סיבות נוספות הן:בעיה בתפקוד ההיפופיזה שאינה מייצרת מספיק הורמון TSH,כדי לעורר את הבלוטה לייצר את הורמוניה.

ישנה מחשבה כי מאחר ומדובר במחלה הנחשבת חדשה ,מאחר והיא אוטואימונית,הרפואה הסינית לא עסקה וטיפלה בה,אך בכתבים העתיקים יש רמזים לזיהוי מחלות אוטואימוניות.דגש מיוחד בהיפותירואיד מקבלים אברי הטחול והכליות.

זוהי מחלה בה יש תמונה של עודף יאנג,אך על בסיס של חוסר יין  (ראו מאמר על מושגי יסוד  מ 13.7.2016),

אנרגית הטחול וקיבה:תזונה לא נכונה,קרה,ולא מבושלת,גורמת להחלשות הטחול,להצטברות של קור.הדבר מוביל להחלשות המערכת,הבנויה לעבוד על חום.ניתן להתייחס למערכת העיכול כמו מנוע של אוטו.אם ננסה להתניע רכב אחרי שעות ארוכות שהיה בשלג,יהיה קשה יותר מאשר ביום קיץ חם,אותו דבר מערכת העיכול,אם נכניס מזון חמים/חם,למערכת יהיה יותר לה קל לעכל,ותצטרך להוציא פחות אנרגיה על פעולת העיכול,אם נכניס מזון קר יהיה צורך בהוצאת אנרגיה מרובה יותר כדי לעכל את המזון.החלשות מערכת העיכול גורמת לחולשה אנרגטית של הגוף (אברים אלו הם מהאחראים העיקריים לאנרגיה בגופנו),דבר שיביא להצטברות של נוזלים וליחה,השמנה,ובצקות.

סמפטומים נוספים יהיו: קור בכפות ידיים ורגליים,חיוורון בפנים,ציאות רכות, ועוד..

אנרגית הכליות:עבודה מאומצת,מחלה קשה,פחד והלם,ויחסי מין מרובים יכולים להביא להחלשת אנרגית הכליות,כמו כן יכולה להיות חולשה מולדת.תשישות,ישנוניות,ירידה בזיכרון,עור ושיער יבשים,ירידה בחשק מיני עד אימפוטנציה,כאב וחולשת גב תחתון וברכיים ועוד..הם הסימפטומים המתלווים לחולשת אנרגיה זו.

אנרגיית הכבד:קשור גם להיפותירואיד,מאחר ומצב רגשי משפיע גם פה.כעס ותסכול המשפיעים על הכבד,יכולים להוביל בסוף התהליך גם להחלשת מערכת העיכול והכליות.גוש נפוח,רך ולא כואב בגרון,תחושת תקיעות באחורי הגרון,דיכאון/עצבנות,שינויי מצב רוח הם חלק מהסימפטומים שנראה

אנרגיית הלב:קשורה גם היא למצב נפשי.סימפטומים: דפיקות לב,קוצר נשימה,תחושת ריקנות בלב

ברפואה הסינית לכל אחד מאנרגיית אברים אלו יש קשר לתהליך ייצור הדם בגוף,ולכן ישנה אפשרות לאנמיה,בה הסימפטומים יהיו:חיוורון,עור יבש חיוור וסדוק,חוסר מנוחה,בעיות שינה ועוד..

לסיכום: הרפואה הסינית מתייחסת לגוף כמכלול אחד,ולכן כל בעיה  במקום מסוים יכולה להיות מושפעת מכמה דברים,ולהשפיע על יותר מהבעיה הספציפית.שמירה על תזונה נכונה,ואורח חיים בריא לנו, ישמור עלינו לאורך שנים רבות.

 

 

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »