החורף וגופנו

ברפואה הסינית,החורף שייך לאלמנט המים,האברים השייכים לאלמנט זה הם הכליות ושלפוחית השתן.

הכליות הן הבסיס של הגוף.יש בהן את כל פוטנציאל החיים הפיזיים והנפשיים,הם נותנים לנו  את המבנה הפיזי והמנטלי שלנו.הכוח של הביצית והזרע נובעים מפה.

בנוסף שולטות הכליות על העצמות,מח העצם,חוזק שיניים ושער הראש,וקשורות לאוזניים,לברכיים,ולזיכרון לטווח ארוך. מצבנו האנרגטי גם הוא שייך בין היתר לכליות.

יש לנו 2 כליות,ו2 אוזניים.יש להם דמיון מבחינת המבנה,ושניהם שומרים על איזון הגוף.האוזניים נותנות את שיווי המשקל במרחב,הכליות את הנפשי והפיזי.

המים הם האלמנט הראשוני,מאחר ומתחיל מתחת לאדמה,בנהרות תת קרקעיים.גם התת מודע נמצא במים,וככל שמתרחקים ממנו יש יותר פחד שמוריד את האנרגיה למטה,דבר הגורם להשתנה,ולפיק ברכיים,ומכאן שהרגש השייך למים הוא פחד.הבסיס לחיים הוא הפחד שלא נצליח להשלים את גורלנו במהלך חיינו.

בחורף צריך להיזהר לאבד אנרגיה,זהו זמן של שימור וסגירה,ולא של "בזבוז" אנרגיה.

כאשר יש חולשה באלמנט זה אנו יכולים לראות בעיות כמו:שתן מרובה,בעיות פוריות,נשירת שער,פחד,חולשת עצמות, בצקות,הבשלה מינית,חוסר מוטיבציה,וכד'.

כדי לחזק אלמנט זה אנו צריכים לדעת לאזן בין פעילות ומנוחה,ונאכל יותר מזון ממריץ שתנועתו פנימה לתוך הגוף, כמו אצות ים,מלח,וחסה.כמו כן נאכל  מזון המחזק את הכליות כמו:קיטניות,שעועית שחורה,אזוקי,קינואה,זרעים כמו שומשום שחור,תמרים,אגוזי מלך,בצל,שום,חצילים,אספרגוס,זיתים שחורים,בלוברי,שזיף כחול,שורשים,תפוחי אדמה,ועוד.

אם יש מצב של ליחה בפתחים תחתונים,נלך יותר על מזון מוציא ליחה ומשתן כמו:מיץ חמוציות,שעועית לימה,אזוקי.ניתן להשרות במים זקן תירס,שן הארי או זרעי אבטיח,ולשתות המים.

נימנע מאוכל קר ונא.

חשוב:המלצות אלו הן כלליות ומתאימות לאנשים ללא בעיות בריאות!

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »