דרכי אבחון ברפואה סינית

לפי הרפואה הסינית ישנם 5 דרכי אבחון:

1. הסתכלות:כאשר אנו מדברים על הסתכלות,המחשבה היא על שימוש בעיניים.אנו מדברים על הגדרה הכוללת לא רק ראיה חיצונית של האדם אלא גם מי האדם העומד מולנו,מבחינת אישיות.האבחנה מתחילה בשנייה הראשונה שאנו רואים את האדם,דרך עמידתו,מבנה גופו ופניו,לחיצת היד וכדומה.המצב האידיאלי הוא להגיע למצב בו נראה את מכלול האדם הניצב מולנו,ולא פרטים כמו צורת עין או מבנה כף היד,אלא חיבור כל הפרמטרים יחד.אנו לוקחים בחשבון את המבנה הכללי,השינויים הפיזיים ארוכי הטווח שהגוף עובר,לאיזה אלמנט שייך,סימטריה,נשימה,ועוד.את נפשו של אדם ניתן לראות בעין,שם נראה את החיות,מצבו הנפשי.לזה נוסיף למשל את  דרך החזקת גוף,ונראה אם יש התאמה לדרך בה אנו אנו רואים את מצבו הנפשי.דרך הדיבור,הליכה,תנועת גפיים,נראה את מצב האדם,ויש לקחת בחשבון את האלמנט של האדם.

למשל אדם עם תנועות מהירות והליכה קופצנית,שהוא אלמנט אש,לאו דווקא נגיד שזו פתולוגיה,אלא חלק ממי שהוא.

2. מגע:לחיצת יד לאדם תוכל לתת לנו אינדיקציה ראשונית לגביו.לאדם חזק תהיה לחיצת יד שונה מאדם חלש.ע"י המגע בגוף נוכל לראות היכן יש התנגדות והיכן קבלה.במסגרת המגע אנו מתייחסים גם לאבחנת דופק,ולא רק גוף.אבחון זה נותן לנו אינדיקציה לגבי מצב הגוף והנפש.

3. שמיעה:אנו מתייחסים לעוצמת הקול,אופן הדיבור,איך מתבטא מצבו הרגשי של המטופל בקול.יש אנשים עם קול מתבכיין,עצוב,נרגש וכדומה,וגם פה אנו צריכים לראות אם הקול מתאים לאדם,לאלמנט שהוא,או שזו פתולוגיה.

סוגי קול לפי אלמנטים:

צעקה- עץ

צחוק- אש

שירה-אדמה

בכי-מתכת

אנחה- מים

4. הרחה:המצב מבחינת ריח קשה יותר,מאחר ואנו נוהגים לשים על עצמנו ריחות שיסוו את הריח האמיתי שלנו.

זיהוי הריח הוא לפי 5 האלמנטים:

עץ – חמוץ

אש-שרוף

אדמה-מתקתק

מתכת- ריקבון

מים- אמוניה

5. תשאול:זו הצורה הישירה ביותר לקבלת מידע.אנחנו מקשיבים לא רק למה שהמטופל אומר,אלא יותר חשוב למה שאינו אומר.צריך לדעת באיזה נושא אפשר להרחיב את הדיבור,והיכן הרחבה עלולה לסגור את המטופל ,ולפגוע בהמשך הטיפול.

בזמן התשאול נסתכל איך יושב המטופל:ברגלים/ידיים משוכלות,פתוחות,לאן מסתכל וכדומה.

לסיכום:כאשר אנו משלבים את כל האבחנות,מקבלים את האדם העומד מולנו,לא רק חיצונית אלא גם פנימית. ככל שאבחנתנו לגבי האדם טובה יותר,הטיפול יהיה טוב יותר.

 

 

 

 

 

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »