בעיות מפרקים

המפרקים הם אזור בגוף אליו מתחברות שתי עצמות או יותר הם מאפשרים תנועה,ובנויים לעמידה במאמץ מכני.

ישנם כמה סוגי מפרקים שהעיקריים הם:מפרק סינוביאלי כמו הברך או הכתף שבהם יש נוזל מסכך הנקרא נוזל סינוביאלי ומפרקים בחיבור בין הצלעות לעצם החזה נקראים מפרקים סחוסיים.

יש הבדל בין סוגי המפרקים בטווח הפעולה שלהם ובסוג הבעייות האופייניות להם.

בעיות מפרקים יכולות לנבוע ממחלות כמו דלקת מפרקים שנגרמת ממחלות זיהומיות של המפרקים בגלל חיידקים ש"מתיישבים" בתוך המפרק וגורמים לדלקת,מחלות מטבוליות כמו גאוט (שיגדון), מחלות ניווניות כמו אוסטאוארתריטיס הגורמות לשחיקת הסחוס וכתוצאה מכך לפגיעה במפרק,מחלות אוטואימוניות בהן הגוף מזהה בטעות תאים בריאים כאיום ותוקף את עצמו כמו לופוס,או מהתקררות שהכאב הוא אחד ממרכיביה. לעיתים נגרם נזק כתוצאה משימוש יתר במפרק,או מחבלה .

אנשים שעוסקים בעבודות כמו קלדנות או צביעה עלולים לפתח עם השנים בעיות במפרקי כף היד כמו דלקת כרונית,ואנשים העוסקים בספורט באינטנסיביות רבה כמו טניס לדוגמא עלולים לגרום לדלקות במרפק, תופעה מוכרת הידועה בשם "מרפק טניס" (טניס אלבו).לאצנים ורקדנים יש נטייה לבעיות הקשורות למפרקים ברגליים ואגן.

גם לגיל יש חשיבות,וככל שמתבגרים יש יותר "יובש" במפרק,שחיקת סחוסים,ובעיות אחרות.

ברפואה הסינית אנו מבדילים בין "דלקת קרה" ל"דלקת חמה",ולצורך טיפול עלינו להבחין באיזה דלקת מדובר ממה היא נובעת,ומדוע התפרצה.לכל סוג דלקת יש סמפטומים משלה,ודרך טיפול שונה.בדלקת קרה אנו נחמם ובדלקת חמה נבקש מהמטופל להשתמש בכרוב לבן על המקום,בנוסף לטיפול בדיקור סיני.בשני סוגי הדלקת דיקור סיני מאוד יעיל.

מחסור בנוזלי סיכוך יוצר חיכוך גבוה הגורם לשחיקת יתר ובעקבות כך מתפתחת דלקת. במקרה כזה טוב לחמם את  המפרק הכואב ע"י פעילות מתונה ושפשוף המפרק באמצעות הידיים בתחילת היום, או לפני פעילות , שפשוף כזה מסייע ומאיץ את זרימת הנוזל במפרק (מומלץ לבצע את התרגיל כשלא סובלים מכאב כפעילות מונעת).מצב של הפרעה בתנועה,יוקל לעיתים ע"י פעילות גופנית (יש לבדוק את הסיבה להפרעה).

כאשר מדובר על מפרק עם נוזל מסכך,הסיבה לכאב יכולה לנבוע ממחסור בנוזל,,או מהפרעה בתנועת הנוזל במפרק.

דרך נוספת לטיפול היא הקנזיו טייפ.בטיפול זה אני שמה טייפ מיוחד העוזר לשקם את המקום,מטפל בדלקת,ומפחית משמעותית את הכאב.

טיפול זה תופס תאוצה גדולה אצל ספורטאים מקצועניים מאחר ומדובר בטיפול לא כואב המוריד את עוצמת הכאב.

בבעיות מפרקים (כמו גם בבעיות אורטופדיות אחרות) אטפל באמצעות דיקור ואשלב גם טיפולי שיאצו כדי להחזיר למפרק הפגוע את יכולת התנועה ולהביא את המטופל/ת לחיים ללא כאב.בסוף הטיפול המטופל נשלח לביתו עם קנזיו טייפ,עד המפגש הבא שלנו.

סיפורי מקרה:

באחד הימים הגיע אלי אדם כבן 70 (גיל בו סובלים רבים מבעיות מפרקים),והתלונן על כאבים עזים בברך ימין, כאב שהתמקד במרכז ובצד.במקרה שלו מלבד המחסור בנוזל סיכוך הייתה גם בעיה ברצועה שמחזיקה את הברך, הכאבים גרמו לו לצליעה והליכה עקומה , הרצועה שאיבדה מגמישותה מפאת הגיל גם נמתחה מאוד עקב השינוי באופן ההליכה.
במהלך הטיפול ניתן דגש  להגברת זרימה של נוזל הסיכוך, הטיפול ברצועה כלל חימום איטי ותוספת נקודות חיזוק, לאחר מספר טיפולים השתפר מצבה של הרגל עד לרמה שיכול היה לדרוך עליה וללכת באופן רגיל.

במקרה נוסף של כאבים חזקים בכתף ופגיעה ביכולת תנועה,טופלה אישה כבת 30,שעסקה בשעות הפנאי בהרמת משקולות ובניית גוף.הכאבים שחשה בתחילה לא זכו להתייחסות מצידה עד שהפכו לבלתי נסבלים.
במקרה זה חימום היה עלול  להחמיר את המצב ,מאחר והכתף הייתה חמה,ונפוחה, לכן הטיפול כלל קירור מבוקר בצרוף טיפול דיקור.בשלב ראשון ללא שיאצו מאחר וכל תזוזה של הכתף גרמה לכאב חזק, את השיפור המשמעותי ניתן היה לחוש כבר לאחר חמישה טיפולים ואז ניתן היה להוסיף טיפולי שיאצו שהטיבו את מצבה עוד יותר עד ריפוי מוחלט..

אחת הבעיות בכאבי מפרקים הינה ההשפעה על אזורים נוספים בגוף,כאב בכתף או מרפק יכול לגרום לכאב בכל היד,וכאב בברך יכול לגרום לכאבים ברגל.שינויים ביציבה עקב הכאב יכולים לגרום לכאבי גב,צוואר  עד כי קשה להבחין בין הסיבה למסובב.

דלקת בחיבור סחוסי כמו הצלעות למשל יכולה לגרום לכאבים חזקים ולהקרין לבית החזה וגב עליון,בדומה לבעיה לבבית, לכן חשוב לבדוק כל מקרה של כאב מסוג זה ללא השתהות מיותרת.

 

 

 

 

 

 

מאמרים מומלצים:

קנזיוטייפ

הקינזיוטייפ אינו חלק מהמבנה הבסיסי בלימודי רפואה סינית,אבל ללא ספק חלק חשוב כשמטפלים בבעיות אורטופדיה בעיקר.גם בכלי זה יש את ההבנה כי לגוף יש יכולת

למאמר המלא »

תזונה, משקל, ובעיות בריאות

  זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר במערב, ואחד המצבים בהם רפואה סינית יכולה לעזור.מאחר והאידיאל החברתי הוא "תהיה רזה ובריא", הרבה מאוד מנסים להגיע לכך

למאמר המלא »

נקעים

נקע הוא פגיעה בשלמות רצועה מפרקית,ונגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה,בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר- שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

למאמר המלא »